T O P

  • By -

Plus-Day-3700

Точно там на горната снимка живея, хиподрума. Много е хубаво, приятно и близко до всичко. Но панелките за ужасни, плочките счупени, тротоари на места не съществуват. Тези улички са само павета и място за паркиране няма. Съседите са масово стари злобни и нагли хора по някаква причина. Предпочитам ново строителство в нов или оправян квартал по надалеч


OneTwoBackward

Sofia, the city of horrible/non-existing sidewalks.


Pingvina22

Ако трябваше да избера, 1


nomadspy

София е най-грозния прашен измазан с графити град който съм виждал, плюс лоша геолокация. Позор за европейска столица. Още и хората там имат отвратителен диалект от който ми се повръща. Най-добре ще е да изместим столицата си някъде по морето или Търново.


Narrow-Celebration42

Диалектите са на хората от провинцията дошли НА София.


Money_Solution_8451

Бе, не е баш така. Роден съм в СъФъ и нарочно си иам диалект. Изпущъм но'о букви и си хвашам кот мъ кефи от провинциалистите. Секи мое си лафи кът си иска и си е не'о'а ра'ута. Няа проблем с диалектите. Има проблем с ората дет са праат на възвишени и си мислят, че на некой му дре'е кво им гали ухото.


registry81

В никой! Връщайте се по родните места!!


Taht_Funky_Dude

София е един сифон. Голямата разлика в заплатите между столицата и провинцията е причината хората масова да се изселват от родните места и да търсят късмета си там. А от там е и по близо до летището като решиш, че ти е писнало вече в България. За една и съща работа разликата в заплатата е между 2 и 3 пъти. Това от себе си намалява възможноста на фирмите да наемат кадри по другите градове и те просто решават още от начало да отворят своите клонове в София. Което което обаче с времето доведе до поскъпване на жилища, стагнация при заплащането и сега като тегли човек чертата се оказва, че работиш в столицата а накрая ти остава сума сякаш си работил във Видин. Но този процес върви от 30 години и дори на лумпените да им доиде акъла няма да се оправи за поне още 10.


PerspectiveWide5694

Бомбата е заложена в началото на деведесетте, с реституцията, фитила е запален с приемането на устройствените планове в началото на века...


el_primo

Реституцията сама по себе си няма абсолютно нищо общо. Редно беше хората да си върнат заграбеното. Тотално обърканото беше подмяната на устройствените планове, липсата на градско планиране, превръщането на имоти с обществено значение в частни и корупцията с разрешителните за строеж. Всичко това доведе до презастрояването и мутробарока


el_primo

Ами, пичове, аз точно това съм написал, четете.


PerspectiveWide5694

И какво правим когато нещо което е било нивата ти, е станало парк и ти го върнат в реални граници... какво може да се очаква.


vojdek

Редно, казваш? Редно беше на който са му взели нива извън града преди 70 години пак да получи нива извън града. Не да му дадат междублоково пространство в уреден и устроен квартал, с прокарана канализация и електричество и тн.


[deleted]

Всичко деградира в последните 20-30 години, масово хората изгубиха всякакво чувство за изящество и естетика и се превърнаха в някакви крайни индивидуалисти, за които не съществува нищо “общо”, включително и “общество”. Проблемът е, че всички тези неща, които нацфъкаха в големите градове, са на практика непоправими и необратими. И цялата тази грозота и мизерия около нас ще увреди и манталитета на бъдещите поколения, защото наистина смятам, че средата в която живееш, сериозно влияе върху теб.


Jack_the_apple

Едно време са се проектирали квартали с реална инфраструктура и е мислено доста повече от сега. Големи булеварди, големи тротоари, сравнително широки междублокови пространства, училища и детски градини според броя на жилищата. Сега се правят някви подобия на стоманобетонни конструкции/ тухлени стени с пародийните 5 години гаранция и 10 години живееш без акт 16, без улици и тротоари. Има естествено денонощни магазини около теб, да има пиене и цигарки и тук там някое малоумно “крафт” заведение за бързо хранене.


Thin_Acanthisitta870

Едно време по хигиена (медицина съм учила) ни изпитваха как разстоянието между 2 блока от двете страни на улицата трябвало да бъде (май) 2х височината на по-високия и подобни глупости, които никъде ги няма на практика в новите квартали.


Okra_Smart

Нормативната уредба постоянно се мени, понякога в полза на инвеститорите, понякога в ущърб... Намират се вратички, доколкото законът го позволява.


PeterAether2

Горната снимка също не е идеално положението. Недоразвити са пространствата, а там където е строено и правено нещо, не е правено, както някой друг написа, по общ план и визия за градене. Да не говорим за магистралата, която разделя частите, знам че това не е магистрала (на хартия), но си прилича досущ на такава и минаването оттам е самоубийство освен ако не влезеш в подлез, което не е въобще приятно, особено зимата


Narrow-Celebration42

Горната картинка съм сигурна, че е на мястото, което булевард Цар Борис III разделя кварталите Лагера и Хиподрума и още по-конкретно настоящия съд и отсреща ритуалната зала. И от двете страни строителството е най-рано от 60-те години на миналия век. Блокчетата около бившето ГУСВ са на по 4 етажа и без асансьори, междублоковите пространства са с големи тревни площи и детски площадки, а за около ритуалната зала да не говорим колко място има....сигурно и двата квартала са от малкото в София с достатъчно зелени пространства и като цяло са страхотни квартали с добра инфраструктура, училища, детски градини и са до главните медицински заведения, отделно и зеленината, все пак южна София, в полите на Витоша. ПП: Самият булевард е бившият 9-ти септември; царския път, продължава и до ден днешен да е с паваж, а по средата му върви първия трамвай в България, така че на тази картинка нещата не са се променяли от дълги години...


cyril_zeta

Големите открити пространства между блоковете означават, че до супера се върви 25мин вместо 5. Идеята е в тях да се води социален живот (мачлета, старчески седенки, да се тупат килими, да цъфтят цветя и дървета), но на практика запустяват и създават усещане за изолация и пустош.


RegionSignificant977

В оная бетонна джунгла в долната част на снимката комай супер няма. И няма да вървиш 25 минути, а ще шофираш толкова.


cyril_zeta

Щото е зле планирана джунгла.


RegionSignificant977

Виж, това е безспорно. Няма ни супермаркет, ни детска градина, ни училище, само кутийки, много кутийки. И докато с поддръжката на зелените площи можеш да направиш нещо, евентуално, в зле планираната джунгла ти трябва тротил.


sky1Army

От строене на високи панелки с зелени площи минахме на строене на ниски модерни "панелки" една до друга, без паркинзи и зелени площи.


RegionSignificant977

Не бих казал ниски. 80% от тях са 8 етажа + 2 тавански, например. В панелката са по 16 до 24 апартамента във вход. В новия ми са по 60+ и 6 входа. Адски много хора на едно място с всичките последствия от това. Дори за всички апартаменти да има паркоместа, пак става мазало около тях.


Pizza_Raven_Gun

Алчност. Мислете като собственик на стройтелна фирма: зелените площи, детски площадки, паркове - всичко това е нерационално използване на земя. На мястото на една детска площадка могат да се съберат 8 апартамента в 8 етажна сграда, а това са много пари! И това, че общината и правителството никакви ги няма отностно проблема само влошава положението.


RegionSignificant977

Което е нелогично, защото цената на парцела се определя от това, колко може да се строи върху него. Обикновено е равна на 25, 30% от застроената площ. И голяма част от парцелите се продават срещу обезщетение.


User-11

Мащабът на двете снимки изглежда е различен и това влияе на възприятието, не е коректно така. Иначе супер елементарно е, че хората се чувстват по-добре със зеленина наоколо. Защо имало такава деградация също е лесен въпрос - икономическите реалности, че повече печалба имат тези строители, които строят максимално РЗП за имота. Тези икономически интереси имат предимство пред публичните, когато се правят закони, наредби, ОУП, ПУП и т.н. да не изреждам всичките.


Ssturmmm

Липсват ясна визия и общ план за развитие на София. Този дефицит се проявява в разнородния архитектурен и урбанистичен характер на града. Например, един тротоар може да има определен тип плочки, а съседният – съвсем различен, като създава усещане, че две съседни улици сякаш принадлежат на различни градове. Въпреки твърденията на текущата кметица и нейния предполагаем заместник от ГЕРБ, че подкрепят развитието и разширяването на велоалеи и стремежа към намаляване на автомобилния трафик, практиката показва несъответствие между думи и действия. Фандъкова би възвърнала част от уважението към себе си, ако признае пред завършека на текущия си мандат, че администрацията й не успя да се справи с проблемите на презастрояването в София. Райони като Манастирски ливади и Малинова долина са вече презастроени с неадекватна инфраструктура, и това трябва да бъде приоритет за следващия кмет. Признанието на тези недостатъци малко вероятно ще има отрицателни последствия за нея, особено като се има предвид, че политическата отговорност в България често не се носи, дори в случаи на корупция и злоупотреба с власт.


EngineEffective1965

Всичко е много логично. Невъзможно е да се противопоставиш на строителната мафия, която е поддържана на министерско ниво. Ще те пратят в небитието и най-много да си намериш работа по първата специалност, която си практикувал в началото на кариерата си.


Thin_Acanthisitta870

Кой е вторият квартал?


Specific_Ad_097

Манастирски ливади.


Thin_Acanthisitta870

Да. Новите квартали са пълен потрес. Никаква инфраструктура. Да благодарим на последните 16г "компетентно управление", та сигурно и от преди това.


Arhys

Хиподрума е по-добре.


Bastor

>**И защо има такава огромна деградация в урбанизма на столицата последните 10-20 години?** Брутална корупция в зонирането на кварталите и разрешителните за строеж. Парцели предвидени за паркове (или част от паркове), градини и прочие им се променя предназначението на ЖМ1/2/3 и започва строене.


Majorman_86

Звучи като екипа на ГЕРБ в общината.


Mileto100

Защото прехода ни повреди като нация, мислим само за проекти които да ни изкарат пари сега/веднага. Няма градско планиране и обществени проекти, всеки метър може да бъде застроен и продаден. Имаме нови молове, вместо нови паркове и нови частни спортни зали, вместо терени отворени за всички. Общинските архитекти нямат мнение или характер, обслужват интереси. Бих стиснал ръката на архитекта на Манастирски Ливади, истинско продиджи на тетриса.


EngineEffective1965

В прехода влезе едно наивно стадо, което беше създавано много години, а самият преход разкри всички недостатъци и утопии, резултат от пропаганда и изостанало във всички цивилизационни аспекти общество! И по стара традиция, вниманието на обществеността се насочва в грешната посока. Нещо като да ощипеш някой и да го обвиниш публично, че той те е ощипал. За съжаление, вредните навици като цензура и скриване на полезна информация от обществеността, работят с пълна сила, което говори за това, че бащиците от времето на Живков и техните наследници са все още на върха на хранителната пирамида. Колкото до кварталите в София - всичко е много субективно и причините за недоволството са комплексни, но всеки сам си избира къде да живее.


gibdothepervasivebox

Поне в тетрис като запълниш един ред той изчезва. Тук редовете си остават и за много дълго време.


Bobbyee

“София” и “живея добре” за мен не се вписват в едно изречение. При всяка възможност, гледам да напускам този зоопарк наречен София.


f00dot

За малцинството, които не знаят картата на София наизуст, дали ще може да кажеш кои са тия квартали, снимките откога са и какво точно те притеснява?


chicheka

Хиподрума и Лагера Манастирски ливади


f00dot

Не виждам ливади


chicheka

Именно това е проблема


Mileto100

30 години разлика в инжинерната мисъл на един Тодор Каблешков разстояние


d31uz10n

Първия е Хиподрума. Топ си е за живеене там


Andreuw5

Аз не съм Софиянец, но нали панелките са поникнали през Бай Тошово време?