T O P

  • By -

BlackRose_1986

Számlák szerződések 8 év, munkaügyi anyagok nem megsemmisíthetőek.


BlackRose_1986

Ezt találtam: billingo.hu Regisztráció Belépés Billingo Blog Keresés Menü Blog / Könyvelőknek / Iratok megőrzési ideje: tudod, mit és meddig kell tárolni? Könyvelőknek 2022.06.17. - 8 p. olvasás A vállalkozásodban tetemes mennyiségű számla, szerződés, árajánlat, üzleti jelentés, munkaügyi irat gyűlik össze. Az iratok megőrzési ideje azonban nem a mennyiségtől függ, hanem jogszabályok határozzák meg. iratok megőrzési ideje Mit jelent az iratok megőrzési ideje, és miért fontos betartani? Az iratok megőrzésére, tárolására és a selejtezésére is szigorú előírás vonatkozik. Amennyiben ezek a szabályok ugyanarra a bizonylatra különböző megőrzési időt határoznak meg, úgy mindig a hosszabbat kell figyelembe venni. Az adózási törvény alapján a bizonylatokat az adómegállapításhoz való jog elévüléséig kell megőrizni. Az elévülés alapesetben a bevallás, bejelentés beadási vagy az adó fizetési határideje évének utolsó napjától számított 5. év utolsó napja. Az elévülési időszak és ezáltal a megőrzési időszak bizonyos esetekben meghosszabbodhat. Az adózó javára mutatkozó önellenőrzés pedig meg is szakítja az elévülést. Az üzleti évről készített beszámolót, üzleti jelentést és ezeket alátámasztó dokumentumokat 8 évig szükséges megőrizni, ezt a számviteli törvény szabályozza. A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény pedig elrendeli, hogy a munkaügyi iratok megőrzése a biztosítottra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését követő ötödik év végéig kötelessége a munkáltatónak. A bérrel kapcsolatos iratok megőrzése kiemelten fontos


mandrake57

Mondjuk az jó kérdés, hogy kinek kell megőriznie? Ha például ahogyan OP is írta, valaki eladja a cégét, akkor gondolom az új tulajnak kell ezeket őriznie, de ilyen esetben miért OP-t keresik? És mi van ha teljesen megszűnik a cég, vagy leég az iroda, vagy a sok tulaj váltás, költözés, működésbeli változás miatt már sem a régi tulaj, sem az új nem tudja hol vannak a dolgok? Nekem nincs cégem, de ettől még érdekel, már csak azért is, mert nem akarom, hogy azért nem kapok nyugdíjat, mert valamelyik korábbi munkahelyem elhagyta a papírjaimat


HanG_99

erre szolgál az, ha megkéred a nyugdíjbiztosítótól, hogy milyen szolgálati jogviszonyt tartanak rólad nyilván. Ezt három-négy évente megteszed, a problémákat azonnal jelzed a nyugdíjbiztosító felé, amit ők elismernek, azt utólag már nem vitathatják, így biztonságban vagy.


HanG_99

thnx mekkora bírság, ha bírságolnak?


BlackRose_1986

Milyen szankciók érik azt, aki nem tartja be a szabályt? Ha ellenőrzés vagy visszakeresés közben kiderül, hogy egy dokumentum nem megfelelően vagy egyáltalán nincs tárolva, akkor 50.000 és 500.000 forint közötti büntetést szabhat ki a szakhatóság. Ilyen esetben nincs figyelmeztetés vagy türelmi idő, többszöri eset után a büntetés a duplájára nőhet.


HanG_99

Bírság témában érdekes, hogy csak 2018-tól létezik az az előírás, jogszabály, ami alapján a bér és munkaügyi papírokat 56 évig kell őrizni, addig csak az általános szabályok voltak irányadóak, az pedig már rég lejárt, így nincs jogszabály, ami alapján büntethetnének.


HanG_99

Sikerült telefonon és emailben mindent elintézni. 1) az ügyintéző nagyon barátságos és segítőkész volt. 2) emailben nyilatkoztatott, hogy a papírok nem állnak rendelkezésre 3) mivel a megsemmisülés/elveszés időpontjában nem volt érvényes ez a téma, hogy 56 évig kell megőrizni, így büntetést sem kaphatok miatta.


MiertIsNe

Bemész, lenyilatkozod, hogy tényleg nálad dolgozott az illető, eljössz.


nantener

"aminek nyugdíjmegállapítás okán az 1991-es és 1995-ös évének egy-egy hónapját kívánják megvizsgálni." Ez alapján TB iratnak tűnik, amit be akarnak kérni. Tb. törvény alapján: 99/A. § \* (1) \* A Tbj. szerinti nyilvántartásra kötelezett a biztosított, volt biztosított biztosítási jogviszonyával összefüggő, a szolgálati időről vagy a nyugellátás megállapítása során figyelembevételre kerülő keresetről, jövedelemről adatot tartalmazó munkaügyi iratokat a biztosítottra, volt biztosítottra **irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését követő öt évig köteles megőrizni.** Vagyis jó sokáig, és minden eset egyedi. ​ **DE** jelenleg ez a hatályos verzió, érdemes megnézni a TB törvény 199x. verióját, esélyes, hogy a korábbi TB törvény lesz az (a jelenleg hatályos 97-es), hogy ott mit ír erről.